Begüm Erkan

Açikçasi içerik olarak gözümde hiç büyütmedigim bir ders olmasina ragmen, bir takim hoca komplekslerine kurban gittigimi düsündügüm için yaz okulunda tekrar bu dersi aldim.

Yaz okuluna iyi ki kalmisim diyemem tabi ki ama, bu dersi iyi ki sizden alma gibi bir sansim olmus. Zira “Iky gibi bir derste bilmedigimiz ne anlatabilirler ki?” diyorken, “Vay canina, insan kaynaklari yönetiminde bilmedigim ne çok sey varmis” der oldum. O anfi bir insan kaynaklari departmani, biz de orada çalisanlar olduk çünkü. Yeri geldi yönetici olduk, yeri geldi alt düzey bir çalisan. Her statüde kosullar dahilinde çözüm üretmeye çalistik hayali sorunlara.O simülasyonu yaratan da siz oldunuz.

Bir baska konu da su ki; ögrencinin derse girmesini önemsiyorsunuz ve bunu ögrenciye de quizler vasitasiyla önemsetiyorsunuz. Açikçasi ilk etapta bunu biraz yadirgiyordum ve pek de anlam veremiyordum. “Ögrenci sinavda geçiyorsa gerisi neden önemli?” diyordum. fakat siz benim gibi sorumsuz ve tembel bir ögrenciyi bile bu düsünceden soyutladiniz :)

Not kaygisi yerini ögrenme telasesine birakmisti,ki bu benim adima çok büyük bir cümledir, ve ben girdigim dersten zevk aliyordum.

Isin özü hocam; insan kaynaklari yönetimi, insanin kendine yakisani giymesiyse siz bize en çok yakisan oldunuz,tesekkürler.
Not: Reklam susattirir, pazarlama su sattirir mantalitesiyle en çok suyu nasil satacagimi ögrenmek için, yeni dönemde Rekabet Yönetimi dersinize de konuk olacagim.
Görüsmek üzere:)

Comments are closed.

TOP