UĞURCAN YAĞIZ

‘Rekabet Yönetimi’ dersini aldığımda okulumun sön dönemini yaşıyor, kredi yeterliliğini bir dönem erken sağladığım için normal zamandan erken dönemde okulumu bitiriyordum. Maliye bölümünden mezun oluyordum ve daha önce işletme bölümünden hiç ders almamıştım.

A. Barış BARAZ hocanın, farklı bir vizyon izlediğini ve bu sayede öğrencilerin aklında kalmayı başaran bir hoca olduğunu duyuyordum; seçimimi bu dersten, daha çok bu hocadan yana kullandım.

İlk girdiğim derslerde kendime, lütfen ukalalık olarak algılanmasın, ‘biz ülkeyi kurtarıyormuşuz, işletme bölümünün derslerine bak!’ diyordum. Dersten çok hocayı takip etmeye başladım, aklınızda bulunsun; derse geç giren, girdiği halde telefonuyla mesaj yazmaya çalışanlar sınıf içinde herkesin gözü önünde uyarılır; bu öğrencide belli bir travma yaratabilir elbette; fakat yıllarımı verdiğim ve profesyonel anlamda öğrencilik mesleğini sürdürdüğüm bu sıralarda, önceleri ‘kontrolü seven, baskıcı’ görüşüne sahip olduğum Barış Hoca ‘yı zamanla daha iyi tanıma şansını buldum; ve bunu yalnızca derslere devam ederek sağlayabilirsiniz.

Zamanla; yıllarca maliye, ekonomi, vergi yapısı, bütçe derken, aslında bize giydirilen at gözlüğünün farkına vardım; olaylara düz, sıradan, kitapta yazdığı gibi bakabiliyormuşum yalnızca. Ders işleyişi bana bir kimlik kazandırdı, sordukları farklı seçimler yapabilmeyi öğretti; mezun olmama saatler kala henüz bu hoca sayesinde ‘öğrenci kimdir?’ sorusunun yanıtını bulmaya başlamıştım. Bir gün derste yaptığı ufak sınavda sorduğu soruya verdiğim benlik yanıtın beğeni görmediğini düşündüğümden, tüm cesaretimle, ‘acaba hoca bana takar mı?’ endişesini bir kenara bırakıp mesaj attım; yaklaşımı göz doldurucuydu ve bana cesaret verdi.

Emin olun gün geçtikçe ‘keşke bu hoca benim abim olsa’ ‘bu hocayla akşam bir yerlere gidip oturalım, sabaha kadar sohbet edelim’ gibi dilekleriniz olacak ve en önemlisi gerçekten ‘öğrenen’ olmak istiyorsanız ve gerçek bir ‘öğretmen’den öğrenmek istiyorsanız, A. Barış BARAZ hala burada bizimleyken bu fırsatı kaçırmayın.

Comments are closed.

TOP