Home > Genel > Rekabet Yönetimi Dersi

Rekabet Yönetimi Dersi

Herkese Merhaba,

Ders ne zaman bu kadar popüler oldu, bilemiyorum ama “Ekle -Sil” haftası belki yüzlerce öğrenci dersi almak için benimle iletişim kurdu. Dersin kontenjanı 1 dk.da doldu (Seneye hedefim 30 saniye). Araya hatırlı kişileri sokup kontenjan artırımı isteyenlerle karşılaştım. Çok ısrarcı olan (yani coşkulu) ve birden fazla defa gelerek dersi mutlaka alması gerektiğini söyleyenlere kontenjanı arttırdım. Sonuç: Sınıflara sığamıyoruz.

Beklentisi bu kadar yüksek bir kitleyi tatmin etmek beni strese sokuyor mu? Evet. Omuzlarımdaki yük arttı mı? Evet.

Derste ne yapıyorum? Aslında yaptığım sadece rutinden uzaklaşmak için dersi biraz interaktif işlemeye çalışmak. Hepsi bu.

Ben işletme öğrencisinin çok çalışmaması gerektiğini savunuyorum. İşletme öğrencisi “tembel” ya da “sorumsuz” olmasın tabi, ancak zamanını özellikle “ilişki kurmak ve sürdürmek” üzerine harcasın. Bu nedenle derse gelmesi yeterli. Evde sabahlara kadar ders çalışmasın. En azından benim dersim için. Çünkü geleceğin “girişimci ve yönetici adayları” böyle yetişiyor.

Öğretim anlayışım tam olarak bu işte...

Öğretim anlayışım tam olarak bu işte…

 

Genel olarak derste kullandığım zamanı üçe bölerim:

1)   Teorik konu aktarımı

Önce 5-10 dk. haftanın gelişmelerini “yönetici gözüyle” yorumluyoruz. Sonrasında ders planına göre konular aktarılıyor. Bu aşamada öğrencilerin sorumluluğu bir hafta içinde Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri takip etmek ve söz alıp, kendi cümleleriyle yorumlamaktır. Ders konularına ilişkin öğrencilerin herhangi bir ön hazırlık yapması BEKLENMEZ. Aktarılan konulara ilişkin slaytlar web sitesinde paylaşılmaktadır.

2)   Video çözümleme

Yönetim konularında önemli birikimi olan kişiler, yönetimi icra eden yönetici ve girişimcilerdir. Bu nedenle başarılı olmuş “rol model” yöneticileri derse konuk çağırıyorum.  Keşke her derse bir konuk yönetici/girişimci gelebilse. Konuk gelmediğinde yine başarılı yöneticilerin yer aldığı videolar izleyip yorumluyoruz. Videoların süreleri yaklaşık 20 dk ve çoğunlukla alt yazılı.

3)   Örnek olay / kişi çözümleme 

Örnek olay analizi işletme yönetiminde yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Bu süreçte zaman kazanmak için genellikle örnek olay metnini okuyorum ve “siz yönetici olsanız ne yapardınız?” sorusunu soruyorum, tartışıyoruz.

Ayrıca beş adet (evet 5) küçük sınav var. Bazıları “quiz” diyor bu sınavlara. Küçük sınavlarda yine bir örnek olay metni var ve yaklaşık 10-15 dk. sürede yanıtlamanız bekleniyor.

Küçük sınavlarda KESİNLİKLE bilgi sorusu yer almıyor ve ne zaman yapılacağı önceden açıklanmıyor. Çünkü bu sınavların amaçlarından biri derse katılımı arttırmak. Herbiri 20 puan (20 X 5=100 puan).

Konuklarımız başarılı, rol model olarak gördüğümüz yönetici ve girişimcilerdir. Dönem boyunca 5-10 civarında konuk geleceğini düşünüyorum.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Küçük sınava giremediniz. Herhangi bir telafisi var mı? YOK

SINAV: Sınavımız test olmakla birlikte, izlenen videolardaki mesajlar, gelen konukların vurguladığı konular vb. derste açıklanan hemen HERŞEY soru olarak çıkabilmektedir.

YOKLAMA: Yoklama 3.dersin sonunda yapılmaktadır. Herkes kendi kartını geçirmekle yükümlüdür.

DEĞERLENDİRME: Ara sınav %30, Küçük Sınavlar %30, Final %40

Comments are closed.

TOP